Ruletka (od francuskiego słowa Roulette – małe koło) jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych gier, które obecnie są dostępne w kasynie. Miliony graczy na całym świecie kochają tą grę. Biorąc pod uwagę ilość gier w ruletkę na całym świecie każdego dnia, kulka ruletki mogłaby odbyć podróż dookoła świata. Tym bardziej zaskakujące jest, jak mało wiadomo na temat powstania tej popularnej gry.
Jak powstała ruletka – Viva la France
Prawie wszystko, co przeczytacie o ruletce to jedynie domniemania. Wiadomo, że powstała gdzieś na końcu 18-ego stulecia (mniej więcej w roku 1790) we Francji. Jednak wiele teorii twierdzi, że o wiele wcześniej w podobną grę grali już w starożytnych Chinach. W podobny sposób ponoć umilali sobie czas również rzymscy legioniści w czasie kampanii, a także angielscy lordzi w swoich klubach.
Faktem jest, że za wynalazcę współczesnej ruletki uważa się znanego francuskiego matematyka i fizyka Blaise’a Pascala. Tak, właśnie tego, którego teorię prawdopodobieństwa często wykorzystujecie przy ruletce i polegacie na niej w grze . Prawdą jest, że Pascal nie wymyślił gry w ruletkę jako takiej. Koło z kręcącą się kulką było tylko produktem ubocznym jego prób stworzenia perpetuum mobile i pewnego generatora liczb losowych. Stało się jednak inaczej.
Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że w 1758 roku (czyli 40 lat przed wynalezieniem ruletki) grę o nazwie ruletka zakazali w Quebecu, na terenie, w tamtym czasie zwanym Nową Francją. Pytanie brzmi, jaka gra się tak nazywała i czy miała on w ogóle coś wspólnego ze współczesną ruletką.
Rozwój i początek różnych wariantów ruletki
Pascal wprawdzie wynalazł koło, ale konieczne były jeszcze reguły. Rozwijano je stopniowo czerpiąc z wielu innych gier takich jak np. angielskich Roly – Poly, Reiner, Ace od Hearts. Czuć było również wpływ starszych włoskich gier Hoca i Biribiso. Aby hazardowy bigos był perfekcyjny, dodano jeszcze domieszkę ówczesnych francuskich gier stołowych. Prawdziwa współpraca międzynarodowa.
Często mylnie interpretowanym faktem jest to, że ruletkę z dwoma zerami (najczęściej graną w USA) wymyślili Amerykanie. To nieprawda. Pierwotna francuska ruletka była właśnie ruletką z polami 0, jak również 00. Chcieli tego właściciele kasyn, aby szansa na wygraną była większa po stronie kasyna.
Zmiana nastąpiła dopiero w roku 1843. Wówczas do głosu doszli dwaj bracia Francois i Louis Blanc, którzy po gwałtownym zamknięciu paryskich kasyn, chcieli wejść na rynek niemiecki. Otworzyli małe kasyno Kursaal w uzdrowisku Bad Homburg. W celu zwabienia klientów, dokonali oni rzeczy do wtedy bezprecedensowej. Usunęli z koła ruletki pole z cyframi 00. W ten sposób gra znowu stała się atrakcyjna i jak się potem okazało, to zdarzenie miało wpływ na gry ruletkowe również w przyszłości.
Paradoksalnie, choć to rozwiązanie zastosowali w swoim niemieckim kasynie, to z czasem grę z jednym zerem zaczęto nazywać Francuską ruletką. Pierwotną francuską ruletkę z dwoma zerami z kolei zaczęto nazywać ruletką amerykańską. Amerykańscy właściciele kasyn byli mianowicie przede wszystkim przedsiębiorcami i nie zamierzali rezygnować z zysku z ruletki z dwoma zerami.
Sam Francois Blanc stał się później kimś w rodzaju ambasadora ruletki (oraz hazardu generalnie) i dzięki niemu gra przeżyła wielki boom przede wszystkim w mecce kasyn, w Monte Carlo. To właśnie tam Blanc przeniósł swój interes z Bad Homburgu i dosłownie od zera stworzył tam światowe centrum hazardu na kolejne dziesiątki lat.
Jak już wspominaliśmy, dzięki fali emigracji ruletka dostała się również do USA, a jej wejście było zdecydowane. I choć rynek w USA był ściśle regulowany, ruletka znalazla na nim swoje miejsce i miała wielki wpływ na powstanie kultowego raju hazardowego – Las Vegas.
Złote czasy ruletki
Największy „boom“ ruletka przeżywała w drugiej połowie 20-ego stulecia, kiedy to surowe przepisy trochę złagodzono i ruletka mogła rozprzestrzenić się również w małych miastach. Wyraźne pomógł postęp techniczny, dzięki któremu nastąpiła prawie całkowita automatyzacja ruletkowej maszyny i nie była już potrzebna praktycznie żadna interwencja człowieka.
Ruletka i wiek internetu
Kolejny złoty wiek dla ruletki nastąpił wraz z nadejściem i rozpowszechnieniem internetu. Przestrzeń online była idealna dla ruletki, a duża ilość wirtualnych gier tego rodzaju jest tego doskonałym przykładem. Kasyna internetowe, a szczególnie dobre oprogramowanie, są w stanie rozdać wiele atrakcyjnych bonusów i właśnie dlatego coraz więcej graczy przechodzi na ruletkę właśnie tą dostępną na internecie.